0.6 C
Brno
Úterý, 19 března, 2024
- Komerční sdělení -40plus

Pěstujte DŘEVĚNÉ JAHODY! Přišly k nám náhodou, ale ujaly se jako doma

dnes 6:00 Pukanec, Devičany, Bátovce, Pečenice, Bohunice, Čajkov či Žemberovce jsou domovem chutných plodů, moruší. Některé stromy v těchto oblastech mají stovky let.

Moruše pocházejí z jihozápadní Asie, z Mezopotámie a Persie. Do Británie je v 17. století dovezli původně s cílem produkce hedvábí, protože listy moruše se živí právě bource morušového. Bource ale preferují moruši bílou, takže původní záměr byl neúspěšný. Díky tomuto pokusu se však do Evropy dostalo velmi chutné ovoce. V letech 2005 až 2007 bylo na Slovensku zmapováno 964 stromů moruše černé.

Škodce, který produkuje vlákna hedvábí
Moruše jsou kromě lahodných plodů známé také jako potrava pro producenta hedvábí, bource morušového. Z nakladených vajíček se líhnou drobné housenky, které se živí právě listy moruše. Svlékají se přibližně čtyřikrát a po poslěném svlečení se mění na kuklu v zámotku. K vytvoření jednoho zámotku housenka vytvoří jedno nepřerušené vlákno v délce až 1000 metrů. Toto vlákno, které je hedvábnou nití, patří mezi nejpevnější tkaniny vůbec. Chov bource morušového byl na Slovensku rozšířen, avšak krátce po 2. světové válce zcela zanikl.

Nenáročná na pěstování
Vraťme se ale zpět k moruši. Stromy rostou většinou ve skupinkách, jelikož se rozmnožuje vegetativně. Na Slovensku se vyskytuje moruša bílá (Morus alba), červená (M. rubra) a černá (M. nigra). Daří se jí na jižních svazích, má ráda teplé a propustné půdy.

Při její výsadbě myslete na to, že její vyzrálé plody budou opadávat. Proto pokud se chcete vyhnout znečištěným chodníkům, nesaďte ji v jejich blízkosti. Kolem moruše můžete vysadit trvalky, pro které bude spadané ovoce sloužit jako přirozené hnojivo.

Fresh bunch of blackberry fruit on branch and green leaves in nature. Close-up, horizontal shot, soft focus green background.

Co s bohatou úrodou?
V zemích původu moruše se z ní nejčastěji připravují džemy. Moruša je ale ideální pro přípravu sorbetů, působí jako přírodní barvivo a z jejích listů se připravuje čaj. Lze ji zavařovat, velmi chutné jsou také syrové plody.

Drobné plody jsou bohaté na vitamín C, vitamíny skupiny B a vitamín mládí – E. Mají protizánětlivé účinky, pročistí krev, snižují krevní tlak a pomáhají organismu nabýt rovnováhy.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny