10.7 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Jak se uzavírá dohoda o provedení práce radí Jobsi.cz

Dohoda o provedení práce ze zákona musí být mezi smluvními stranami uzavřena v písemné podobě. Musí v ní být uvedena doba, na kterou se uzavírá. Ta může být určitá nebo neurčitá. Dále je nutné uvést výši odměny, předmět pracovní činnosti a popis pracovního úkolu. Pak i předpokládaný rozsah práce, v případě, že nevyplývá přímo z popisu pracovního úkolu.

Pokud výdělek přesáhne 10 000 Kč za kalendářní měsíc a zaměstnanci by mohl vzniknout nárok na nemocenské dávky, třeba nemocenské pro případ pracovní neschopnosti, je nutné uvést rozvržení pracovní doby (pokud není specifikováno přímo v rámci popisu pracovní činnosti).

Jak je to se sčítáním výdělků

Když má zaměstnanec dohod o provedení práce více s několika zaměstnavateli, posuzuje se každá dohoda zvlášť. Je proto možné, aby zaměstnanec měl s jedním zaměstnavatelem v jednom roce dohodu například na 220 hodin práce, s dalším na celých 300 a se třetím třeba na 110 pracovních hodin. A to všechno najednou, ve stejný čas, pokud to zaměstnanci dovolí jeho časové možnosti. V tom případě se ani nesčítá odměna. U jednoho je tedy možno vydělat měsíčně třeba 7 000 Kč, u druhého 5 500 Kč a u třetího zase 8 200 Kč a zaměstnanec žádné pojištění neplatí (tedy ani zaměstnavatel). Když má ale zaměstnanec více takových dohod, třeba na různé druhy práce – třeba zahradník a prodavač, ale oboje u jednoho zaměstnavatele, všechno se mu sčítá.

Zaměstnanec pracující na základě dohody o provedení práce bude účasten nemocenského pojištění (a bude platit pojistné) také v případě, kdy bude vykonávat v kalendářním měsíci u téhož zaměstnavatele více takových dohod a souhrn započitatelných příjmů ze všech těchto dohod dosáhne v kalendářním měsíci alespoň částku vyšší než 10 000 Kč.

Jobsi.cz je vyhledávač pracovních nabídek a inzerce práce. Tento oblíbený vyhledávač práce patří do portfolia osvědčeného provozovatele náborových aplikací v České republice a zahraničí – myjobsi – společnosti 123jobs Media.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny