8.4 C
Brno
Sobota, 3 června, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Je nejvyšší čas si připravit kolo na jarní sezónu

Dny se nám pomalu prodlužují, otepluje se a pomalu nastane čas vyrazit na první jarní projížďku na kole. Ruku na srdce, málokdo má jízdní kolo vždy ve stoprocentní kondici. Pokud jste nedovezli kolo na podzim do odborného servisu k seřízení, nyní máte nejvyšší čas.

Vyndejte kolo ze sklepa, či garáže, zkontrolujte brzdy, kvalitu plášťů, zda je dostatečně nahuštěno. Odstraňte špínu jak z pneumatik, tak i z rámu kola. Můžete vyčistit a namazat řetěz, pakliže si na to troufáte sami. Nebo kolo jen očistěte a domluvte mu servis u kvalifikovaného odborníka. Ten mu nejen dá do pořádku řetěz, ale seřídí přehazovačku, zkontroluje a utáhne brzdy. Má také lepší oko na stav plášťů, budou-li zpuchřelé, možná doporučí jejich výměnu. Tomuto problému se dá předcházet skladováním jízdního kola ve výšce, kdy nebude celou zimní sezónu stát na pláštích. Je to stejné jako u uskladňování pneumatik pro automobil.

Chcete mít kolo v pořádku? Udržujte ho čisté!

více v článku...

Po základním servisu si kolo dovezete domů a budete na něm moci začít jezdit. Návraty z cyklovýletů by měly vždy končit alespoň základní očistou vašeho jízdního kola, odstraněním bahna, otřením rámů do sucha případně impregnací proti korozi, podaří-li se vám opravdu promoknout. Jednou za čas byste měli znovu promazat řetěz. Občas je třeba kontrola plášťů, zda nejsou na některých místech sjeté. Nové pláště nestojí majlant a je dobré pláště vyměnit včas než někde vprostřed lesa řešit defekt.

Zkontrolujte vybavení kola

I když nejste zrovna zdatný kutil, měli byste sebou vozit alespoň základní nářadí na opravu kola. To si vždy před sezónou důkladně zkontrolujte. Stejně tak se podívejte na stav odrazek, ale i to, zda máte ve světlech baterie a funkční zvonek.

Na nářadí se prodávají nejrůznější podsedlové tašky, které nekazí vzhled kola a jsou velmi praktické a voděodolné, takže ani při jízdě v dešti nehrozí, že by vám do nářadí nateklo. Neuškodí však občas taštičky naimpregnovat, aby si voděodolnost udržely. Jsou-li od bahna, klidně je vyperte v ruce s trochou tekutého prostředku na praní.

Dbejte o svou bezpečnost a zdraví a před první vyjížďkou si také překontrolujte, zda je vaše cyklistická přilba v pořádku. Není utržené zapínání? Prasklá výplň? Věděli jste, že po každém větším pádu byste si měli přilbu pořídit novou?

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny