9.3 C
Brno
Středa, 22 března, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Kde hledat práci po rodičovské dovolené?

Mateřská i rodičovská dovolená utečou jako voda a brzy tak nastane čas se opět vrátit do práce. Po takové době může být velmi obtížné znovu změnit zaběhnutý řád a zvyknout si na pravidelnou pracovní dobu. I samotné hledání práce se může stát komplikovanou záležitostí. Ale nezoufejte, díky následujícím tipům to jistě hravě zvládnete i vy.

Možnost návratu do práce před porodem

více v článku...

Podle zákona je zaměstnavatel povinen matce na rodičovské dovolené její místo držet až do 3 let věku dítěte. Po tomto období musí mít žena možnost pracovat na stejné práci, jakou má napsanou v pracovní smlouvě. Ale pozor, ne vždy se musí jednat o stejnou práci, kterou měla před porodem. Například asistentka finančního oddělení může po návratu z rodičovské dovolené získat nabídku na práci asistentky marketingu, protože obě pozice předpokládají stejný druh práce.

Co dělat, pokud jste byla před porodem nezaměstnaná?

Jestliže jste před porodem neměla stálé zaměstnání nebo jste o něj během rodičovské dovolené přišla, můžete si zažádat o podporu v nezaměstnanosti. V případě, že jste neměla žádné jiné příjmy než rodičovský příspěvek, budete dostávat podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z průměrné mzdy. První dva měsíce z ní obdržíte 15 %, třetí a čtvrtý měsíc 12 % a po zbytek podpůrčí doby budete dostávat 11 % průměrné mzdy. Rozhodně se nemusíte nechat evidovat na úřadu práce, pokud to ale uděláte, získáte několik výhod. První z nich je ta již zmíněná podpora v nezaměstnanosti. Další je ta, že v čase evidence na úřadu práce za vás bude stát platit zdravotní pojištění. A daná doba, kterou v evidenci strávíte, se vám započte do důchodu (maximálně ale 1 rok).

Kde hledat práci?

Pokud po rodičovské dovolené nemáte žádnou pracovní nabídku nebo se nechcete vracet na svou předchozí pozici, můžete si najít práci novou. Buďte aktivní, snažte se mít přehled o aktuálním dění a vzdělávejte se, kdykoliv k tomu získáte příležitost. Zaktualizujte si životopis a vypíchněte v něm, co můžete svému zaměstnavateli nabídnout. Stýkejte se se svými blízkými i bývalými kolegy, třeba vám pomohou a dozvíte se od nich o nějaké vhodné pracovní pozici, která by vám vyhovovala. A když se vám nebude dlouho dařit vhodnou práci najít, zkuste alespoň nějakou brigádu. Zvyknete si znovu na pracovní režim, budete mít více času na domácnost a děti a třeba vám daná firma po nějaké době nabídne i hlavní zaměstnanecký poměr.

bydlení
Předchozí článek
Další článek

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny