13.8 C
Brno
Úterý, 21 května, 2024
- Komerční sdělení -40plus

Ekologické vychytávky do vaší kuchyně

Centrum rodinného života či srdce domova, ale také místo, kde se spotřebovává velké množství energie, vody a produkuje nejvíce odpadu. Kuchyně. I v ní se v současnosti apeluje na udržitelnost. Chcete-li se vyhnout plýtvání, něco ušetřit a záleží vám na životním prostředí, čtěte dál.

Spotřebiče
Způsobů, jak v kuchyni snížit svoji ekologickou stopu, je mnoho. Začněte spotřebiči, kterých tam najdete snad nejvíc z celé domácnosti. S některými spotřebiči a jejich praktickým vybavením můžete uspořit až
50% energie. Myčka nádobí je rozhodně šetrnější než ruční mytí.

Při výběru nesledujte jen energetickou třídu, důležitějším údajem je celková spotřeba vody a elektřiny. Velikost volte nejen podle počtu členů domácnosti, ale také na základě toho, kolik špinavého nádobí reálně vyprodukujete. Myčku zapínejte pouze tehdy, když je naplněná. Chladnička je největší žrout energie, jelikož běží nonstop. Už jejím vhodným umístěním se dá hodně ušetřit – neměla by stát poblíž zdroje tepla a ani na místě, kde by mohla být vystavena přímému slunečnímu záření. Chladničku otevírejte co nejméně a na co nejkratší dobu. Moderní chladničky jsou úspornější a udrží potraviny déle čerstvé.

Přečtěte si také
5 nezdravých návyků při úklidu domácnosti. Děláte je i vy?
Jsou vybaveny tzv. klimatickými zónami, které se vyplatí znát, abyste uměli potraviny optimálně rozmístit a skladovat. Mrazničku byste měli pravidelně odmrazovat, jelikož silná námraza zvyšuje spotřebu. Jídlo do ní vkládejte až po vychladnutí a nenechávejte ji zbytečně otevřenou.

Průměrná slovenská domácnost vyhodí za týden do odpadkového koše potraviny za 10 €.

Dalšími žrouty elektrické energie jsou sporák a pečicí trouba. Energeticky nejúspornější je vaření v tlakových hrncích au klasických je samozřejmostí poklice. Velikost ohně hořáku by měla být stejná jako dno hrnce. V troubě je zase energeticky výhodné péct více jídel najednou a využívat jí teplo i krátce po dopečení. Šetření v kuchyni se týká také spotřeby vody. Nejjednodušším způsobem, jak jí neplýtvat, je perlátor umístěný ve vodovodní baterii, který mísí vodu se vzduchem. Tím se snižuje výdej vody, který díky sofistikovanému řešení na menším tlaku proudu vůbec nepocítíte. Touto technologií dnes již disponují mnohé kuchyňské baterie a investice do nich se vám jistě vyplatí.

Prvním krokem k efektivnímu hospodaření s odpadem je jeho minimalizace, uplatnění sekundárního účelu, tedy opětovné použití. Následuje jeho separace a nakonec recyklace. Často si však neumíme poradit s tím, co patří do smíšeného odpadu a co je třeba roztřídit do speciálních nádob. Všímejte si recyklačních symbolů na výrobcích, které vám napoví, kam daný obal patří. Koncepty moderních kuchyní navíc dnes nabízejí odpadkový systém se speciálními nádobami integrovanými v jedné ze skříněk kuchyňské linky, proto se nemusíte obávat toho, kde budete vytříděný odpad skladovat.

Interior design of elegant kitchen with black and white elements- 3d render

K ekologické kuchyni patří také kompostování. Pokud bydlíte v domě se zahradou, řešení je velmi jednoduché. Můžete si založit vlastní kompost, kam budete dávat organické zbytky, které v kuchyni vyprodukujete. V případě, že bydlíte v bytě, řešením může být například drtič kuchyňského odpadu zabudovaný do dřezu. Biologický odpad se tak okamžitě ekologicky zpracuje přímo v kuchyni a poté spolu s vodou odchází do kanalizace. Nebo zkuste domácí vermikompostéry, kde pomocí speciálně navržených nádob vytvoříte hnojivo, které můžete opětovně použít například při péči o pokojové rostliny.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny