8.4 C
Brno
Sobota, 3 června, 2023
- Komerční sdělení -40plus

Nebojte se výrazných živých barev v interiéru! Je však potřeba vědět, jak je použít

Ať už chcete použít barvy na větších plochách nebo jenom přidat malé výrazné barevné akcenty, prvním důležitým krokem je ujasnit si, jakou atmosféru chcete v dané místnosti vyvolat.

Mnoho lidí se bojí použít v interiéru výrazné živé barvy. Je to velká škoda, protože snad neexistuje jiný faktor, který má tak výrazný vliv na celkovou atmosféru místnosti a zároveň na naše emoce. V souvislosti s tím se mluví o psychologii barev, kterou doporučujeme začít, pokud chcete do svého domova vnést výraznější barvy. Pomůže vám identifikovat, jaké vlastnosti a emoce barva implikuje. Berte ji však spíše jako pomůcku pro použití barev. Každý z nás totiž vnímá barvy i subjektivně díky našim odlišným osobním zkušenostem a kulturnímu prostředí, ve kterém žijeme.

Přečtěte si také
Přeměna tmavého domu: Podívejte se, co dokážou okna a barvy!
Aby to navíc nebylo až tak jednoduché, není to jen o samotné barvě. Kromě odstínu má na celkové působení velký vliv i jeho jas a sytost (každý, kdo někdy zkoušel upravovat fotografie, pravděpodobně trochu tuší, o čem mluvíme). Barvy se dělí na teplé a studené. Mezi základní teplé barvy patří červená, žlutá a oranžová, mezi studená modrá, zelená a fialová. Ale pozor – každá z těchto barev má navíc svůj teplý a studený odstín (kromě oranžové), díky čemuž můžete ovlivnit výsledný efekt. Jednotlivé barvy vybírejte také podle konkrétní místnosti, a tedy i podle aktivit, které se v ní budou odehrávat. Studené odstíny působí uklidňujícím dojmem a podporují koncentraci, hodí se proto například do ložnice nebo pracovny. Vybíráte naopak barvu do obývacího pokoje nebo jídelny, které budou centrem vašeho veselého rodinného života? V tom případě sáhněte po teplých odstínech, které působí stimulující a vyvolávají emoce jako vášeň a hravost.

Jak jsme již zmínili, nejčastěji se pracuje s rozdělením barev na teplé a studené. Všeobecně teplé barvy mají v sobě více žluté, v interiéru vystupují do popředí a tím jej opticky zmenšují a zútulňují. Studené barvy mají v sobě více modré a v interiéru naopak ustupují do pozadí a prostor opticky zvětšují. Proto je dobré volit barvy i podle rozměrů místnosti.

Modrozelená kuchyně s červenými doplňky
Zdroj: Derek Swalwell

Menší kontrast
Pokud chcete použít více odlišných barev, ale nechcete, aby kontrast v místnosti byl velmi výrazný, vyzkoušejte analogické barvy. Jsou to většinou tři odstíny, které v barevném kruhu leží poblíž sebe.

Modern living room interior with sofa

Díky nim jednoduše zařídíte harmonický, ale originální interiér. Aby místnost nepůsobila přeexponovaně, držte se známého pravidla 60 : 30 : 10 (dominantní barva : doplňková barva : barevné akcenty).

Abyste se ujistili, že vybrané materiály a barvy budou spolu ladit, pracujte se skutečnými vzorky, které uložte vedle sebe. Vznikne vám jakýsi „hmatatelný moodboard“.

Materiál a světlo
Barvy působí odlišně iv závislosti na materiálu, na který se aplikují. Jinak budou vypadat na dřevě, jinak na tkanině. Proto je důležité vybírat barvy a materiály současně a vždy na malém kousku otestovat, jestli bude výsledný efekt podle vašich představ.

bydlení

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -pr clanky

Redakce doporučuje

- Reklama -zeny